Leasing konsumencki. Jak wziąć samochód w leasing bez firmy?

19-09-2019 15:00

Wbrew powszechnemu przekonaniu leasing samochodu to rozwiązanie nie tylko dla firm. Leasing dla osób prywatnych to interesująca opcja dla osób otwartych na nowe rozwiązanie finansowania czterech kółek. Auto leasing konsumencki jest korzystną alternatywą dla kredytu samochodowego, nawet jeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej.

Leasing konsumencki vs. inne formy finansowania auta

Leasing dla klientów indywidualnych nosi wiele podobieństw do rozwiązania dla przedsiębiorców. Leasingobiorca nie musi przejmować się rejestracją pojazdu, gdyż ona załatwiana jest przez leasingodawcę. W porównaniu do kredytu samochodowego opcja ta nie wiąże się z koniecznością wykupu auta i umożliwia jego eksploatowanie bez dużego wstępnego nakładu kapitału. Leasing konsumencki samochodu stanowi więc mniejsze obciążenie odpowiedzialnością finansową.

Istotną różnicę między leasingiem konsumenckim a firmowym stanowi fakt, iż leasingobiorca nie będzie mógł skorzystać z ulg podatkowych przysługujących leasingobiorcy prowadzącemu działalność gospodarczą. Brak możliwości odliczenia wkładu własnego i rat leasingowych od podstawy opodatkowania stanowi o tym, że leasing może być bardziej opłacalny dla leasingobiorcy posiadającego działalność gospodarczą.

Finansowanie auta w formie leasingu konsumenckiego – czy warto?

Ułatwiony proces formalny oraz możliwość szybkiego odbioru auta to jedne z wielu zalet korzystania z samochodu w leasingu konsumenckim. W ramach leasingu zawierana jest umowa cywilnoprawna a sam przebieg przypomina dzierżawę z tą różnicą, że przy leasingu konsumenckim konieczna jest opłata wstępna. Leasingodawca ustala z nami wysokość tej opłaty, która oscyluje wokół 10% wartości auta.

Wysokość tej opłaty zależy w dużej mierze od historii finansowej klienta, co oznacza, że leasingodawca może wymagać od nas przedstawienia zaświadczenia o dochodach, wyciągu z konta czy historii kredytowej.

W silnej korelacji z wysokością opłaty wstępnej stoi wysokość rat – im jest ona większa, tym mniejsze zapłacimy raty. Wysokość rat jest jednak ustalana również na podstawie wielu innych czynników, m.in. okresu leasingowania. Należy również pamiętać, że przy podpisywaniu umowy leasingowej zaangażowane są trzy podmioty: sam leasingobiorca, leasingodawca jak również zbywca przedmiotu leasingu.

Leasingobiorca ma prawo do poznania praw jakie przysługują firmie leasingowej będącej w stosunku prawnym ze zbywcą, w tym do otrzymania odpisu umowy między tymi dwiema stronami. Ma też w związku z tym prawo do dochodzenia większości praw jakie przysługują leasingodawcy. Z leasingodawcą można poza tym ustalić dogodne warunki ubezpieczenia auta z możliwością wyboru pełnego ubezpieczenia OC/AC/NW.

Każda umowa leasingowa zawiera również szczegóły dotyczące serwisowania pojazdu, możliwości wypożyczenia auta zastępczego oraz innych dodatkowych usług, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

Leasing – niedoceniany a opłacalny

Leasing konsumencki na samochód to rozwiązanie dla osób, dla których posiadanie auta na własność nie jest koniecznością, a przynajmniej nie w perspektywie najbliższych miesięcy. Jest to też idealna propozycja dla osób potrzebujących samochodu, a nie dysponujących wystarczającymi środkami na jego zakup. Zachęcamy do przyjrzenia się ofertom i wybrania optymalnego rozwiązania dla siebie.