Co wozić w samochodzie, czyli obowiązkowe wyposażenie auta

23-11-2020 13:05

Lista przedmiotów, które, według polskiego prawa, powinny znaleźć się w naszym samochodzie, nie jest szczególnie długa. Nie oznacza to jednak, że obowiązek ten możemy najzwyczajniej w świecie zignorować.

Niekompletne ​wyposażenie auta​ może bowiem zakończyć się mandatem i naliczeniem punktów karnych, a także większym zagrożeniem dla zdrowia naszego i naszych pasażerów, jeśli już dojdzie do nieszczęśliwego wypadku. W niniejszym artykule opowiemy, co powinno wchodzić w skład wyposażenia każdego samochodu, poruszającego się po polskich drogach.

Gaśnica samochodowa

Jest to pierwszy z dwóch przedmiotów, których posiadanie nakazuje polskie prawo. Zaleca się tu zakup gaśnicy typu BC (przeznaczonej do gaszenia płynów oraz gazów), tudzież ABC (do gaszenia ciał stałych, płynów i gazów). Gaśnica, wchodząca w skład ​obowiązkowego wyposażenia samochodu​,miała pojemność przynajmniej 1 kg. Generalna reguła mówi tu jednak, że najlepszym wyborem są modele o pojemności 2 kg. Umożliwiają one bowiem wypuszczenie strumienia dziesięciosekundowego, czyli dwukrotnie większego, niż w mniejszych gaśnicach. Jest to szczególnie istotne w przypadkach, gdy pożar w samochodzie jest znacznie intensywniejszy.

Nie zapominajmy także o skuteczności danej gaśnicy. Nie może być ona przeterminowana (okres ważności w gaśnicach wynosi od 3 do 5 lat od momentu opuszczenia fabryki), zaś producent musi zadbać o to, aby przeszła ona wszystkie możliwe testy, zapewniające obowiązkowe atesty bezpieczeństwa. Nie kupujmy więc gaśnic tanich, pochodzących od nieznanych marek. Niesprawna gaśnica może bowiem przyczynić się do otrzymania mandatu. Podobne konsekwencje grożą nam w sytuacji, gdy umieścimy ją w trudno dostępnym miejscu. Należy też pamiętać o corocznej legalizacji nabytej gaśnicy, najlepiej podczas regularnych przeglądów technicznych całego samochodu.

Trójkąt odblaskowy

Drugim z przedmiotów, wchodzących w skład ​obowiązkowego wyposażenia auta​, jest trójkąt odblaskowy, ustawiany na drodze w przypadku wypadku lub nagłej usterki. Wybierając taki osprzęt, zwróćmy uwagę na jego homologację oraz obecność certyfikatu jakości, oznaczanego literą E. Będziemy mieć wówczas pewność, że nabyty trójkąt nieprędko utraci swoje właściwości, zaś jego odblaski będą dobrze widoczne, nawet z większej odległości. Warto jest też zwrócić uwagę na etui, w którym przechowywany będzie trójkąt – odpowiednio sztywne, zapewni nam ono prawidłową jego ochronę. Dobry trójkąt musi być też prosty w rozłożeniu oraz wykonany z wysokiej jakości materiałów. Pamiętajmy też, że mandatem może zakończyć się nie tylko brak trójkąta w samochodzie, ale także nierozstawienie go na drodze, jeśli wymaga tego sytuacja.

Nieobowiązkowe, lecz wciąż istotne wyposażenie samochodu

Chociaż renomowani producenci samochodów, na przykład ​SEAT​, dbają o to, aby każdy zakupiony samochód opuścił salon z pełnym wyposażeniem, warto jest wzbogacić standardowy ekwipunek o inne rzeczy będące nieocenioną pomocą. Podstawą jest tu apteczka, umożliwiająca udzielenie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wypadku. Warto jest też zaopatrzyć się w książeczkę z instrukcjami, dotyczącymi właśnie pierwszej pomocy.

Równie przydatne są też proste narzędzia, jak taśmy izolacyjne i wulkanizacyjne, lewarki tudzież klucze do odkręcania kół oraz płaskie klucze nasadowe. Chociaż nie naprawimy nimi całej usterki, pozwolą nam one na dojechanie do serwisu, gdy podczas jazdy zaskoczy nas przykra niespodzianka. Warto jest także zaopatrzyć się w kamizelkę odblaskową oraz linkę holowniczą, o długości 4-6 metrów.